luni, 1 iunie 2026

De Ziua Copilului

   
   Cândva, cu câțiva ani în urmă, pe vremea când nepotul meu era încă mic, am avut plăcerea să fiu „bonă” pentru el. Cum s-a nimerit să fie acolo și o fetiță, prietena lui declarată, am rămas în grijă cu amândoi.    Atunci am realizat cât de mult ne-am „murdărit” noi, oamenii mari.
 Stând cu ei, privindu-i cum se joacă, cum vorbesc, cum pun întrebări fără teamă și fără intenții ascunse, mi-am dat seama că noi nu mai știm să primim lucrurile simplu. Le întoarcem pe toate pe toate părțile, le bănuim, le încărcăm, le dăm conotații, le trecem prin fricile noastre și prin experiențele noastre prost digerate.
 Copiii nu fac asta. 
 Ei sunt acolo. Întregi, prezenți, curați în felul acela pe care noi, oricât ne-am strădui, nu prea îl mai putem imita. 
 Noi, oamenii mari, ne credem mai lucizi pentru că am trecut prin „toate”, dar de multe ori nu suntem mai lucizi, suntem doar mai uzați. Am confundat experiența cu înțelepciunea și controlul cu maturitatea. Dintr-o joacă vedem pericol, dintr-o vorbă simplă facem scenariu, dintr-un gest nevinovat facem intenție. 
 Copiii nu știu definiția copilului. Ei știu doar că sunt copii și atât. Nu se analizează cu gravitatea noastră, nu se întreabă ce fac cu viața lor, nu caută motive ca să se bucure. Trăiesc. Se bucură pur și simplu. 
 Poate de asta avem nevoie, măcar din când în când, să ne uităm la ei nu ca niște adulți care trebuie să-i corecteze mereu, ci ca niște oameni care au uitat ceva important pe drum. 
  Nu spun că trebuie să redevenim copii. Nu putem. Viața ne-a trecut prin destule și nu ne mai întoarcem curați de unde am plecat. Dar poate putem păstra măcar o parte din simplitatea aceea. Măcar atât cât să nu transformăm totul în control, suspiciune și oboseală. 
De Ziua Copilului, nu cred că ar trebui să le urăm doar lor „La mulți ani”. 
Poate ar trebui să ne întrebăm și noi, oamenii mari: 
Oare suntem atât de mari, noi, oamenii mari, încât ne permitem să uităm că am fost copii?

duminică, 27 iulie 2025

Futai, dorință trupească și dragoste!




 Futaiul – modul de a ne descărca sexual fără pregătiri și complicații.

Când, de comun acord, ajungi să-ți dai jos chiloții știind că vrei să te fuți.

 Futaiul – actul sexual cu consimțământul celuilalt, fără angajament, doar fapte. Acum și aici, ne futem și plecăm.

 Futaiul – între două animale umane care știu că, în loc să se masturbeze, mai bine se... fut.

 

 Dorință trupească – este ca o oală sub presiune: te atrage, dar nu spui; fierbi la foc mic, aștepți semnul celuilalt.

 Dorința trupească – o simți în stomac, o simți în coaie, te umezești, te simți excitat, dar fără să existe o asociere cu dorința psihologică.

 Dorința trupească – momentul când vrei să te fuți, dar nu cu oricine; vrei cu cel/cea în care ai încredere, simpatie și un amestec de sentimente ce pot fi ușor confundate cu iubirea.

 

 Dragoste – amorul intens, fără granițe, fără prejudecăți, fără „îmi dai – îți dau”.

 Dragoste – conexiunea emoțională care iese la suprafață în locul unde trupurile goale se contemplă, se regăsesc simbiotic, când totul devine frumos.

 Dragoste – iubirea ce nu cunoaște „nu fac”, „nu vreau”; știe doar să simtă, ca și cum ar fi ultima și prima clipă de viață.

 Dragoste – preludiu și postludiu al vieții.

duminică, 23 iunie 2024

Iubirea față de câini

De când mă știu, nu am avut frică de câini și pentru asta sâmbătă am reușit să ajung iar la Adapostul Municipal pentru Câini – Iași. Am intrat în multe țarcuri (20-30, nu am stat să număr) cu un vermorel și am stropit cuștile, înăuntru și pe jos, pentru prevenirea și tratamentul infestațiilor cu păduchi, purici și căpușe.
 În acele țarcuri sunt câte 4-5 câini. Unul nu a încercat să mă atace. Nu am mai intrat înainte, nu ne cunoșteam și cu toate acestea toți, absolut toți au înțeles, au știut că sunt acolo să fac ceva bine pentru ei.
 Căinele are un comportament deviant din cauza nostră, altfel ei au aceste calități: 
 “Sunt frumoși fără a fi îngâmfați, puternici fără a fi obraznici, curajoși fără a fi violenți, au toate calitățile oamenilor, însă niciun viciu de-al lor. 
Din câte îmi dau seama, au un singur defect. 
Și, anume? 
Au încredere în oameni!” – citat din filmul Dogman (2023). 
 Am de învățat de la ei, modul lor de a arăta afecțiunea este energie pură. 
Sunt mulți ce spun că iubesc câinii, dar pentru unii această iubire este condiționată. Ei sunt cei care își iubesc doar câinii lor, din casa/curtea lor, alții fac din asta un mod de dominare, au mai mult de 2-3 câini și îi “educă” dictatorial și mai sunt cei care dăruiesc timp, energie și bani iar dragostea lor față de animalele non-umane se vede prin tot ceea ce fac. 
 Am în lista de prieteni asemenea oameni, cei din ultima categorie, mă înclin cu considerație în fața lor. 
lmmanuel Kant spune că: "Putem judeca inima unui om în funcţie de felul cum tratează animalele".

sâmbătă, 13 ianuarie 2024

Prietenul omului !



 

Pentru că pot și vreau, atunci când altceva nu mă împiedică, am hotărât să fac voluntariat la Adăpost Municipal Câini - Iași
Multe suflete în cuști și puțini Oameni ce au grijă de ele!
Sentimentele sunt amestecate, nu arunc cu piatra dar dacă cei care spun că iubesc animalele ar da o mână de ajutor atunci când se cere acest lucru, cu siguranță ar fi ceva mai bine și pentru cei din cuști.
Să fac apel la responsabilitate? 
Nu fac asta, dar vă spun că sterilizatul este gratuit, cel puțin pentru cei din Iași la acest Adăpost, contează cât doriți să vă implicați și dacă vă lipsește motivația, faceți o vizită la orice adăpost pentru câini.

Vă mulțumesc!

duminică, 7 ianuarie 2024

Normali sau defecți?

Nu cred că toate viețuitoarele (ființe înzestrate cu facultatea de a simți și de a se mișca) au sentimente de solidaritate, de iubire, de vinovăție, de compasiune, de ce mai vreți voi, dar cred că mai toate mamiferele (aici suntem incluși și noi, homo sapiens) avem sentimente. 
 Știu că sunt câteva specii de mamifere, ce trăiesc în grupuri și fac alianțe și alte treburi, dar mămica și tăticul matrapazlâcurilor este el, cel mai evoluat dintre toate: Homo Sapiens! 
 Relațiile dintre noi, oamenii, este pline cu de toate! Exact ca o shaorma! După 300 de mii de ani de evoluție! 
Nu fac o disertație pe această temă, spun că suntem mamiferele cu cele mai multe și eterogene sentimente. Asta ne ajuta? 
 Să dăm viața și să luăm vieți. Să ne iubim și să ne urâm în egală măsură, să avem milă dar și dispreț, să ne iertăm și să ne stigmatizăm. 
Relațiile interumane se bazează pe evoluția minții și mă/vă întreb, suntem defecți sau așa suntem normali?!